Jitka a Květa Válovy

Z domácího archivu

Arto.to galerie, Uhelný mlýn, Areál šroubáren, Libčice nad Vltavou www.arto.to

zahájení výstavy 30. 5. 2020 v 17 hodin

kurátorka výstavy: Marie Bergmanová

Sestry Válovy jsou respektovanou součástí historie českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Přestože jejich profesní kariéra v polovině padesátých let začala nákupem dvou děl na přání Antonína Zápotockého do sbírek Pražského hradu, v kontextu jejich další práce a jejího oficiálního uznání to byla jen absurdní epizoda. Centrem života Jitky a Květy, který by bez další fabulace mohl sloužit jako romantický model umělce trpícího pro svoje umění, byl kladenský dům, ve kterém vyrůstaly a společně žily. Časem si v něm zařídily své ateliéry a až do konce osmdesátých let skromný azyl před světem, jehož nátlaku se nechtěly přizpůsobovat, kde se setkávaly s přáteli a hlavně pracovaly, a který se po jejich smrti stal autentickou vzpomínkou a domácím archivem.

Dodnes se bez větších změn zachoval nejen jeden z ateliérů, ale i část domácího zázemí Jitky a Květy, včetně záměrně nebo náhodně založených poznámek, dokumentace, fotografií, skic, drobných studií, spolu s těmi nejranějšími, návrhů ilustrací, také velkorysé mozaiky v koupelně ze zbytků materiálu veřejné zakázky i větších kreseb z posledních let především Jitčina života. Koncepce výstavy pro galerijní prostor Uhelný mlýn v Libčicích vychází právě z této situace.

Velká retrospektiva prací obou sester proběhla ve Veletržním paláci v Národní galerii v Praze v roce 2000, kde se shromáždila početná kolekce děl z mnoha státních a soukromých sbírek, poté samozřejmě následovaly různě koncipované výstavy, obrazy Jitky a Květy jsou součástí většiny stálých expozic.

Současný výběr z „domácího archivu“ tvoří živý příspěvek k pohledu na jejich výtvarné úvahy a úsilí. Výstava v Uhelném mlýně sleduje soustředěné zkoumání svobodného života lidských a zvířecích bytostí, jehož vědomou součástí je ale i utrpení, hluboká empatie a smíření. V souboru zhruba třiceti děl od raných autoportrétů obou sester, skic a kreseb některých témat a kompozic, známých z jejich velkých pláten, přes studie květů orchidejí pro mozaiku, tvarově blízké skicám zvířecích těl na jatkách, až k jedné z posledních Jitčiných kreseb se potvrzuje zaujetí figurou, syrovostí, zranitelností a současně nezdolností existence, naprostá samozřejmost vlastního názoru a jeho celoživotního uskutečňování.

(Marie Bergmanová)

Otevírací doba galerie je pohyblivá. Výstavu můžete navštívit pravidelně ve středu, pátek, sobotu a neděli od 14 h. Výstava bude mít po celé léto doprovodný program, pro přesné informace sledujte www.uhelnymlyn.cz, www.arto.to a sociální sítě nebo program taky tady.

rozhovor s kurátorkou výstavy Marií Bergmanovou:

https://vltava.rozhlas.cz/krehke-postavy-a-tezke-balvany-kuratorka-marie-bergmanova-mluvi-o-svetech-8236044?fbclid=IwAR30mbg_dpDnuFFS9_df0HmkU67eSvHDpQ8GsvoRXRgwn1UWKbKsrzpHhFU

 

Výstava se koná za finanční podpory Středočeského kraje, Ministerstva kultury ČR, Města Libčice nad Vltavou, Atelieru Hoffman a Uhelného mlýna.

 

Partneři výstavy jsou

Dumvalovek.cz

Artmap.cz